Ještě k výstavě …
Výstava „A nebudete muset chodit za rabínem.” 500 let hebrejského knihtisku v Čechách a na Moravě” je otevřena do 28. 2. 2013 v Galerii Roberta Gutmanna, v ulici U Staré školy 3, Praha 1, denně kromě sobot a židovských svátků 9 – 16,30.

 

Na její vizuální podobě se podílelo několik výtvarníků (včetně autora webu Pavla Havrdy). Jelikož typografii i výzdobu v Praze tištěných hebrejských knih považujeme za
vizuálně zajímavou, ale zároveň je nám jasné, že se téma může zdát odtažité, málo přístupné nebo srozumitelné pouze pro odborníky, chtěli jsme je aktualizovat pohledem našich mladších současníků nedotčeným sice obsahem knih, ale zato jejich vnější, podle nás tak působivou podobou. Jednu dlouhou stěnu protáhlého prostoru galerie zaplnila svými monumentálními malbami Blanka Jakubčíková Zajíček inspirovaná dřevořezy z nejstarších hebrejských knih vytištěných v Praze. Přímo v galerii běží video Jana Netušila z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, které si hraje s písmeny a výtvarnými prvky z pražských hebraik a je k vidění zde. V pražském metru běží zlomek animace pražské pesachové hagady z roku 1526, kterou rozhýbal Matouš Vyhnánek (také z VŠUP). Původní verzi můžete vidět tady.

 

This entry was posted in aktuality. Bookmark the permalink.